Spánek - Nespavost

:: domů ::    :: reklama + kontakt :: 

vše o spánku - nespavost - poruchy spánku a jejich léčba - www.spanek.psychoweb.cz

Info o webu spanek.psychoweb.cz

Dozvíte se:
Všechno o tom, co je spánek - jak probíhá, fáze spánku, sny a snění
Jaké jsou poruchy spánku, jejich příznaky a léčba častých poruch spánku
Jak klidně a dobře spát
a jak se zbavit nespavosti

Online psychologické programy Žlutá sova proti stresu a pro zvýšenísebevědomí

Čtení:

Poruchy spánku


Poruch spánku je popsáno téměř 100 a jde o různé odchylky od zdravého spánku. Nejčastější je obtížné usínání a časné probouzení, ale existují i další, vzácné poruchy. Někteří lidé například v noci během spánku vybílí ledničku. Ráno se pak diví, odkud se na kuchyňské lince vzaly obaly od sýra a kdo dojedl zbytky od oběda. Pojďme se teď na ty nejčastější poruchy spánku podívat.

Poruchy spánku jsou různé potíže v oblasti spaní, usínání či probouzení. Dělí se na dyssomnie (nedostatečné množství a/nebo kvalita spánku) a parasomnie (zvláštní jevy během spánku jako je náměsíčnost, noční děs a noční můra). Jiné dělení je podle původu poruch na neorganické (primární) poruchy spánku a organické (sekundární) poruchy spánku, jejichž příčina je v tělesném onemocnění, bolesti apod.

Dyssomnie
Dyssomnie jsou poruchy spánku, mezi něž patří nedostatečné množství spánku – insomnie, nadměrné množství spánku – hypersomnie a porucha rytmu spánek-bdění, kdy člověk (aniž by musel třeba kvůli práci) spí přes den a v noci bdí.

Insomnie
Obecně je insomnie v překladu "nespavost". Insomnie (přesněji neorganická nebo primární insomnie) je označení pro poruchu spánku, kdy spánek nevyhovuje svou délkou nebo kvalitou. Aby se mohlo mluvit o insomnii, musí jít o dlouhodobé a opakované obtíže - insomnie se musí vyskytovat alespoň 3x týdně po dobu jednoho měsíce. Často se vyskytuje u úzkostných lidí, zejména během zátěžových životních situací, a u lidí s depresí.

Hypersomnie
Hypersomnie je nadměrná spavost. Neorganická hypersomnie nemá příčinu v jiném onemocnění a je poměrně vzácná. Častější je organická forma hypersomnie, např. narkolepsie nebo Klein-Levinův syndrom.

Porucha rytmu spánek-bdění
Porucha rytmu spánek-bdění je špatné načasování doby spánku a bdění ("obrácený den") – člověk spí přes den a v noci bdí (samozřejmě platí pro případy, že by mohl a chtěl spát v noci, nebrání mu v tom tedy např. směnný provoz). Obvykle jde o organicky podmíněnou poruchu – vyskytuje se např. po úrazech hlavy nebo v rámci vaskulární demence.

Parasomnie
Parasomnie jsou poruchy spánku typické zvláštními jevy během spánku. Mezi parasomnie patří somnambulismus (náměsíčnost), noční děsy a noční můry.

Somnambulismus
Somnambulismus je česky náměsíčnost. Je to stav poruchy vědomí (mrákotný stav), při němž se člověk během spánku pohybuje, oči může mít otevřené, ale nevidoucí, na výzvy nereaguje a hrozí mu riziko pádu např. ze schodů nebo jiné zranění. Somnambulismus se většinou vyskytuje v první třetině noci během NREM spánku. Jedince nelze jednoduše probrat. Následně po probuzení si na epizodu náměsíčnosti nepamatuje. Somnambulní epizody se mohou opakovat.

Noční můry
Noční můry jsou živé sny, které mají hrozivý obsah. Zpravidla se během nich člověk probudí, na obsah snu se podrobně pamatuje. Na rozdíl od pavor nocturnus (nočních děsů) probíhají spíše v druhé polovině spánku a během REM fáze, kdy je člověk snadno probuditelný.

Noční děsy
Noční děs neboli pavor nocturnus je porucha, která se vyskytuje hlavně v první polovině spánku. Člověk křičí, je vystrašený, a přitom se nachází v hlubokém NREM spánku. Následně si na epizodu nočního děsu nepamatuje. Kvůli často divokým pohybům hrozí nebezpečí poranění (hlavně hlavy).

Další poruchy spánku: narkolepsie, spánková apnoe, Klein-Lévinův syndrom, syndrom neklidných nohou, na spánek vázané poruchy příjmu potravy a další, které v případě zájmu najdete ve Slovníku.


 

Pokud si chcete tento text uložit nebo použít pro svůj web, můžete si jej stáhnout v pdf > klikněte standardně LEVÝM tlačítkem myši a pak si soubor uložte

Doporučujeme:

 

Test paměti a IQ v akci

Vyloučení odpovědnosti: Provozovatel těchto webových stránek nenese odpovědnost za případné důsledky použití zde uvedených informací. Provozovatel vyvíjí přiměřené úsilí k tomu, aby na webu byly zveřejněny přesné a aktuální informace, ovšem veškeré materiály a informace na tomto webu jsou poskytovány "tak, jak jsou"; aktuálnost a pravdivost informací uživatelům doporučujeme ověřovat pomocí jiných zdrojů. Ve věcech vhodnosti užití léků a jejich dávkování se vždy poraďte se svým lékařem.

Poznejte svou osobnost:

Poznejte svou osobnost

Zjistěte, zda vaše osobnost patří nebo nepatří k některému z výrazných osobnostních typůtest typů a poruch osobnosti OSPAT
Pokud se necítíte dobře a pochybujete někdy o svém duševním zdraví, zkuste test základních psychických poruch a stresových zátěží MENFIT
Dovedete se soustředit, rychle reagovat a pracovat bezchybně? Zhodnoťte si svou praktickou inteligenci a mentální výkon v jedinečném testu COGIT
Odhalte, na jakou práci se hodíte, aby odpovídala vaší osobnosti – to vám prozradí test profesního typu FULJOB

 
Kurzy Žlutá sova:
    kurzy psychologie online

Unikátní online programy pro každého z vás, kdo se potřebuje zbavit stresu a zvýšit sebevědomí.

A pro vás, které zajímá psychologie a kteří se chtějí dozvědět o lidské duši více, jsme přichystali interaktivní kurzy základů psychologie.

 
 
Doporučujeme weby:

Webové stránky o sebevědomí - jak se pozná nízké sebevědomí, jak se slabá sebedůvěra projevuje v různých oblastech života, jak vychovat zdravě sebevědomé dítě a jak pomoci sobě
www.sebevedomi.psychoweb.cz

Web o depresi - zdarma online psychologický test, který orientačně odhalí přítomnost depresivní poruchy; typy deprese, příznaky deprese, možnosti léčby
www.deprese.psychoweb.cz

Web o nevěře - jak se pozná nevěra, co dělat, když je partner nevěrný - jak nenapáchat ještě větší škody na vztahu; typy nevěry, příčiny nevěry - proč jsou si lidé občas nevěrní
www.nevera.psychoweb.cz

Léčba nespavosti - Hypnogen - účinky, užívání, nežádoucí účinky hypnogenu
www.hypnogen.psychoweb.cz